Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anthony De Mello - "Przebudzenie"
Junior Offline
Super Moderator

Liczba postów: 244

Spis treści:

Część I

Rozdział I: Przebudzenie
Rozdział II: Czy pomogę wam podczas tych rekolekcji?
Rozdział III: O właściwym rodzaju egoizmu
Rozdział IV: O pragnieniu szczęścia
Rozdział V: Czy podczas naszych rozważań o duchowości mówimy o psychologii?
Rozdział VI: Wyrzeczenie nie jest także rozwiązaniem
Rozdział VII: Wysłuchaj i oducz się
Rozdział VIII: Maskarada dobroczynności
Rozdział IX: O co tak naprawdę Ci chodzi
Rozdział X: Dobry, zły czy szczęściarz
Rozdział XI: Nasze iluzje dotyczące innych
Rozdział XII: Samoobserwacja
Rozdział XIII: Świadomość, która nie ocenia
Rozdział XIV: Iluzja nagrody
Rozdział XV: Odnalezienie siebie
Rozdział XVI: Obnażanie się do "JA"
Rozdział XVII: Negatywne uczucia wobec innych
Rozdział XVIII: O zależności
Rozdział XIX: Jak zdarza się szczęście

Część II

Rozdział XX: Strach - korzenie gwałtu
Rozdział XXI: Świadomość i kontakt z rzeczywistością
Rozdział XXII: Dobra religia - antytezą nieświadomości
Rozdział XXIII: Etykietki
Rozdział XXIV: Co przeszkadza szczęściu
Rozdział XXV: Cztery kroki ku mądrości
Rozdział XXVI: Rację ma świat
Rozdział XXVII: Somnambulizm
Rozdział XXVIII: Zmiana jako żądza
Rozdział XXIX: Zmieniona osoba
Rozdział XXX: Osiągnięcie milczenia
Rozdział XXXI: Przegrać wyścig szczurów
Rozdział XXXII: Permanentna wartość
Rozdział XXXIII: Pragnienie, nie preferencja
Rozdział XXXIV: Uczepienie się złudzeń
Rozdział XXXV: W objęciach wspomnień
Rozdział XXXVI: Przejście do konkretów
Rozdział XXXVII: Milczenie
Rozdział XXXVIII: Uwikłanie w kulturę
Rozdział XXXIX: Przefiltrowana rzeczywistość

Część III

Rozdział XL: Niezależność
Rozdział XLI: Uzależnienie się od miłości
Rozdział XLII: Więcej słów
Rozdział XLIII: Ukryte programy
Rozdział XLIV: Poddanie się
Rozdział XLV: Zaminowane obszary
Rozdział XLVI: Śmierć "mnie"
Rozdział XLVII: Wgląd i zrozumienie
Rozdział XLVIII: Nie pchać
Rozdział XLIX: Stawanie się prawdziwym
Rozdział L: Wybrane obrazy
Rozdział LI: Nie mówiąc nic o miłości
Rozdział LII: Utrata kontroli
Rozdział LIII: Wsłuchając się w życie
Rozdział LIV: Koniec analizy
Rozdział LV: Najpierw umrzeć
Rozdział LVI: Kraina miłości
Rozdział LVII: Posłowie

Wstęp

Kiedyś wśród przyjaciół poproszono Tony'ego de Mello, by powiedział parę słów o swojej pracy. Wstał i opowiedział historyjkę, którą później powtórzył w trakcie rekolekcji i którą odnaleźć można w jego "Śpiewie ptaka". Ku memu zmieszaniu opowieść tę adresował do mnie.

Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się ze stadem kurcząt i wyrósł wraz z nimi.

Orzeł przez całe życie zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków. Piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu. No bo przecież, czyż nie tak właśnie fruwają koguty?

Minęły lata i orzeł zestarzał się. Pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął wspaniale i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami.

Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony. - Co to jest? - zapytał kurę stojącą obok. - To jest orzeł, król ptaków - odrzekła kura. - Ale nie myśl o tym. Ty i ja jesteśmy inni niż on.

Tak więc orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł wierząc, że jest kogutem w zagrodzie.

Poczułem zmieszanie? Nie, wręcz zniewagę! Publicznie porównany do kury. Ale przecież w pewnym sensie miał rację, ale i nie miał. Znieważony? Ależ nie! Nie o to chodziło Tony'emu. Ale przecież przypowieść ta była adresowana do mnie i pozostałych słuchaczy. W jego oczach byłem orłem, nieświadomym, jak wysoko mogą go ponieść jego skrzydła. Opowiadanie to pozwoliło mi pojąć wielkość Tony'ego, jego miłość i szacunek dla innych. Ujmowało to niezwykle trafnie istotę jego pracy, sens działań zmierzających do przebudzenia. To był Tony w swej najlepszej formie, głoszący znaczenie przebudzenia, znaczenie nas samych dla siebie samych i innych, wskazując na fakt, iż jesteśmy lepsi, niż sami wiemy o tym.

W niniejszej książce wypowiedzi Tony'ego mają formę dialogu, rozmowy - ujawnia on wszystkie swoje zalety w polemice, w walce. Porusza te wszystkie tematy, które tkwią głęboko w duszach słuchaczy.

Zachowanie siły jego słów, spontaniczności i umiejętności prowadzenia dialogu było dla mnie w tej książce głównym zadaniem po jego śmierci. Dziękuję bardzo za pomoc, jaką otrzymałem od George'a McCauley'a S. J., Joan Brady, Johna Culkina i innych - zbyt wielu, by ich tu wymienić.

Raduj się tą książką, niech myśli w niej zawarte przenikną do twej duszy, słuchaj ich - tak jak sugeruje Tony - sercem. Słuchając Tony'ego, usłyszysz też siebie. Pozostawiam cię z Tonym - duchowym przewodnikiem, przyjacielem na całe życie.

J. Francis Stroud S. J.
De Mello Spirituality Center
Fordham University
Bronx, New York

Oni nie atakują nas za to, czym jesteśmy dzisiaj, oni nas atakują, bo wiedzą, kim możemy być jutro...

W czasach powszechnego fałszu pisanie Prawdy jest czynem REWOLUCYJNYM - G.Orwell
03-10-2014 10:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Wiadomości w tym wątku
Anthony De Mello - "Przebudzenie" - Junior - 03-10-2014 10:48 AM

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości